5 טיפים לעיצוב תאורה למטבח שלכם: עיצוב תאורה למטבח

צילום:Sabrina Mazzeo 

מטבח הוא מקום המפגש של בני המשפחה ולעיתים גם של אורחים וחברים. מיקומו המרכזי קרוב לכניסה ולסלון הישראלי, הפך אותו לאזור אירוח מועדף שמתחרה בחללים אחרים. זו גם הסיבה שהוא נמצא בראש רשימת השיפוצים הנדרשים בבית. מי שפעיל במטבח, יודע שהצרכים הנדרשים בו נוגעים לאחסון, למקום ישיבה ולהתנהלות נוחה. ההתנהלות מושפעת לא רק מתכנון נכון, אלא גם מעיצוב תאורה למטבח, ורצוי כמה שיותר יעילה.

צילום:Kam Idris 

התאורה במטבח מיועדת להצפת אור כללית, למוקדים ספציפיים וכתוספת של אווירה, המתחברת לרוח העיצוב של הבית. היא מופיעה בצורות שונות – תלויה מהתקרה, שקועה בתקרה, צמודה ליחידות הארונות או צמודה לקירות. לכל חלק במטבח מתאימה תאורה אחרת, וכדי לדעת מה נכון לכל אזור, הנה חמישה טיפים שיעזרו בבחירה.

  1. תאורה מציפה

המקור העיקרי לאור במטבח הוא התאורה הטבעית מבחוץ. כשהיא חסרה, ממלאים את המחסור בתאורה מלאכותית ורצוי להתחיל מתאורה כללית. כדי ליצור מקור אור רב, שישמש מטבחים חשוכים יחסית או פעילות בשעות הערב, נחוצה תאורה מהתקרה. מיקומה העליון, בדומה למיקום השמש, יציף את החלל באור שווה. 

לחלופין ניתן לרכז את גופי התאורה על התקרה, במקביל לארונות התחתונים. באמצעות גופי תאורה אורכיים או גופים שקועים, מייצרים אור רציף שיאיר את כל המשטחים. כדי שאדם העומד ליד המשטח לא יטיל צל על המשטח, כדאי לדייק במיקום התלייה בתקרה – סנטימטרים בודדים פנימה, לכיוון המשטח. אם אין אפשרות לתלות את גופי התאורה האורכיים או השקועים במקביל לפס המשטח, רצוי להוסיף תאורה משימתית. מדובר, למשל, בפס תאורה מתחת לארונות העליונים או בגוף תאורה שייתלה על קיר צידי ויאיר את המשטח.

  1. תאורה ממוקדת

תאורה ממוקדת מיועדת לביצוע מטלות ספציפיות, ולכן עליה להתמקם מעל אזור עבודה כמו כיור, כיריים או אי. הצורה הקלה ביותר היא להרכיב תאורה מתחת לארון קיים, כדי למקד את אזור ההכנה. קולט אדים, למשל, ניתן לרכוש עם תאורה מובנית שתאיר את המשטח מתחתיו. אם אין מספיק אור באזור הכיריים והכיור, ניתן להוסיף תאורה עילית מתאימה בשלב התכנון של המטבח. כשהאי הוא אזור עבודה או ישיבה משמעותי, יש להתקין מעליו גופי תאורה בפרופורציה לגודל האי, כך שימורכזו אליו. 

  1. תאורת אווירה

תאורת האווירה היא הדובדבן שבקצפת התאורה במטבח. היא מדגישה אזורים מעוצבים, דקורציה מיוחדת, כלים על מדפים פתוחים או ממוקמת בארון כלים שקוף. את תאורה האווירה כדאי לתכנן במעגל נפרד, כדי שתהיה אפשרות לשלוט בו בנפרד משאר הגופים. כך אפשר יהיה להדליק רק אותה בשעות הערב וליצור סצנות תאורה כפי שרוצים. 

  1. דרמה

התאורה במטבח יכולה לצאת מהסטנדרט ולהדגיש סגנון מסוים במטבח. מנורה תלויה מעל האי, נברשות מיוחדות, ענפים של עץ שעליהם מלופפות נורות או כל רעיון אחר יוסיפו אופי ויופי למטבח. הם יבלטו במיוחד אם לשאר גופי התאורה יהיה מראה דומה ומאופק, שלא יתחרה בגוף הדרמטי.

  1. גובה התלייה

יש חשיבות לגובה התלייה של גופי התאורה מהתקרה. מצד אחד, הם צריכים להיות תלויים נמוך מספיק כדי לשרת את המטרה ולהאיר את המשטח. מצד שני עליהם להיות גבוהים מספיק כדי לא להפריע למי שעומד מתחת להם. גובה אידיאלי הוא לפחות 80 ס"מ מעל פני השטח. כשיש בבית תקרה גבוהה במיוחד, יש חשיבות רבה לכל גוף תלוי, ובמיוחד לאפקט שהם מעניקים: תחושה של הנמכת התקרה, תיחום האזור וכמובן, חמימות.

מאמרים נוספים:

שיתוף:

דילוג לתוכן