כל מה שצריך לדעת על מטבח מעץ מלא

מטבח מעץ מלא

צילום: Joel & Jasmin Førestbird

מטבח אמור לשמש אותנו לשנים רבות קדימה, ולכן עליו להיות מתוכנן טוב, בעל חומרים איכותיים שיחזיקו לאורך זמן ובעל נראות קלאסית שמתעלה על כל מגמה עיצובית ולא תימאס מהר. לבחירת החומרים יש תפקיד מפתח בעמידותו של המטבח, ואחד מחומרים הוא מטבח מעץ מלא. עץ מלא נחשב לחומר יפה, בר קיימא, משדר חמימות ובעל גימורים שונים, שיכולים להתאים לכל טעם וסגנון.

מטבח מעץ מלא
צילום: Sergei Sushchik

בעוד חומרים יוצאים ונכנסים מהאופנה, לעץ המלא יש איכויות מתמשכות שיעמדו בהתפתחויות הזמן. הכללתו במטבח היא השקעה בעלת ערך, וברבות היום יכול לשמש כיתרון במכירה לדיירים הבאים. לא משנה אם סגנון הבית מתבסס על ערכי הכפריות והמסורתיות או על עכשוויות מודרנית, עץ מלא ימלא את התפקיד נאמנה.

 

עץ מלא יכול להגיע במספר תצורות במטבח: אלון במראה כפרי, דובדבן בנראות עשירה, מייפל שמוסיף תחכום ועוד – כל אחד מעניק את האופי המיוחד למטבח, בהתאם לעיצוב הבית כולו. מאחר שהוא טבעי, אין בו שני חלקים זהים, לא בצורה ולא בגוון. כך בכל פעם שבוחרים בעץ מלא, הוא יקבל נופך אינדיבידואלי ויוסיף את האופי האורגני הייחודי לו. כשהנראות הופכת למוקד, המטבח הוא הרבה מעבר לאזור פונקציונלי.


צילום: Vladyslav Tobolenko

בבית המודרני, שבו המטבח הוא לב ליבה של הפעילות וההתרחשות, חשוב שהארונות לא יתבלו במהרה עקב השימוש התכוף בהם. קשיחותו של העץ המלא מתאימה לפתיחות והסגירות המרובות, לתנועה במטבח, לאקלים החם וגם לבית עם אווירה מסבירת פנים ונעימה. הוא רגיש ללחות ויכול להתרחב ולהתכווץ עם שינויים בלחות. הדבר עלול לגרום לסדקים או לעקמומיות. ניקוי עדין קבוע להסרת לכלוך וכתמים, לצד איטום העץ המלא אחת לתקופה – יפחיתו את הסיכונים וישמרו עליו לאורך זמן. שריטות שעשויות להיגרם לו הן חלק מיופיו הטבעי. ניתן כמובן לטשטש אותן על ידי ליטוש, אבל יש כאלה שדווקא אוהבים את המראה האותנטי.

אין לשכוח את היתרון הבולט של העץ המלא – היותו ידידותי לסביבה. כשהמקור שלו מגיע מיערות מפוקחים. בחירה במטבח מעץ מלא מפחיתה את הצורך בהחלפה תכופה של מטבח. כמובן, היא גם ממזערת את ההשפעה הסביבתית, משום שאין צורך לייצר ולסלק חומרים פחות עמידים.

ומה לגבי עלות? כחומר איכותי, עלותו של העץ המלא גבוהה מחומרים אחרים. גם התחזוקה כוללת שימוש בחומרים ייעודיים. ולבסוף, זמני האספקה שלו עשויים להתמשך, משום שלא מדובר במוצר מעובד על המדף.

מאמרים נוספים:

שיתוף:

דילוג לתוכן