כיצד נבחר ריצוף מתאים למטבח

צילום: R ARCHITECTURE

בין שלל ההחלטות שיש לקבל בתכנון מטבח, אחת החשובות והקריטיות ביותר היא ריצוף מטבח שייבחר עבורו. לריצוף יש חשיבות אסתטית, אבל בעיקר יש להביא בחשבון את הפרקטיקה: כמה הוא יהיה עמיד במקרה של נפילות חפצים וכלים, האם הוא יעמוד בשטיפות התכופות של המטבח, אזור פעיל במיוחד בבית, ומה תהיה הדרך הנוחה ביותר לשמור על המראה הנקי שלו.

המטבח של היום הפך לחלל רב שימושי, שבו הבית מתנהל בכמה מישורים. זה המקום לבשל ארוחות לבני הבית. זה המקום שבו בני הבית מתאספים להכין שיעורים או להתעדכן, ולפעמים גם מקום לאירוח שכנים, חברים ומשפחה. ככזה הוא צריך לעמוד באורח החיים המגוון והעמוס לעיתים, ולכן יש לבחון את בחירת ריצוף המטבח בהתאם לכמה קריטריונים.

עד כמה הריצוף עמיד

המטבח הוא אזור רטוב ועתיר בתנועה. החומר שבוחרים כרצפה צריך להחזיק מעמד לאורך שנים, לעמוד בפני בלאי ולהתאים לחומרי ניקוי ולחומרים שנשפכים עליו לא בכוונה. חומרים קשיחים כמו גרניט פורצלן וקרמיקה חזקים מספיק להתמודדות עם דרישות כמו עמידות בפני פציעות ושריטות. אבן טבעית עלולה לספוח אליה נוזלים, ולכן לא תתאים לבית עם ילדים קטנים שמתרוצצים עם משקאות. פרקט עץ, שינעם לילדים ויגן עליהם מהחלקה, לא יענה על הצורך בעמידות בפני רטיבות. לשם כך אפשר לשקול פרקטי למינציה וסוגים אחרים, שחסינים בפני מים.

קלות הניקוי והתחזוקה

יש אנשים שאוהבים לנקות ולקרצף ועושים זאת מדי יום. לעומת זאת יש מי שסולד מניקיון ועושה זאת רק בלית ברירה. כדי להקל על האחרונים, כדאי לבחור בריצוף שלא יספח אליו כתמים ושיהיה קל להעביר בו ניגוב. לריצוף אבן יש נקבוביות שחובה לאטום ולטפל בו לפחות פעם בשנה. פרקט קל לניקוי ותחזוקה בתנאי שהוא לא עשוי מעץ טבעי. בטון דורש מעט תחזוקה וכך גם אריחים, בתנאי שהם אינם מבריקים.

הבחירה האסתטית

המטבח פתוח היום לסלון, ולפעמים הוא חלק בלי נפרד ממנו. עיצובו צריך להתחבר לעיצוב חלל האירוח, וזה כולל כמובן את הריצוף. אם כל הבית מרוצף באריח מסוים, ניתן להמשיך איתו גם למטבח. כשמדובר בפרקט, ניתן לבחור בסוג העמיד בפני מים כאמור, או לבצע הפרדה בין האזורים. הסלון יכול להיות מרוצף בפרקט, אפילו עשוי מעץ טבעי, ופס בינו לבין המטבח מפריד מאריח מסוג אחר, שעמיד יותר למטבח. נהוג היום לשלב אריחים ופרקט עם סיומות ומעברים דקורטיביים שונים וכדאי לשאול את בעל המקצוע על כך.

הצבעוניות הרצויה

עדיין בתחום האסתטיקה, חשוב לבחור בצבעוניות ריצוף שתתאים לחזיתות המטבח או דווקא תהווה ניגוד. אם ברצונכם להדגיש את הריצוף באריחים מעוטרים או רצפת אריחים משובצים בשחור לבן, תוכלו לבחור לארונות חזיתות שקטות. אם המטבח נועז ודומיננטי, תוכלו להתאים לו ריצוף שקט ועדין יותר בצבעים ניטרליים כמו אפור, בז' ואוף ווייט. זה כבר תלוי בהעדפות העיצוביות שלכם, וכדאי להחליט על כך עוד לפני התקנת המטבח.

מאמרים נוספים:

שיתוף:

דילוג לתוכן