מה יש לקחת בחשבון כשבוחרים מטבח כפרי או מודרני

צילום תמונה ראשית: Edgar Castrejon

המטבח הפך בשנים האחרונות מאזור של בישול והכנות בלבד לאזור של מפגש ואירוח, שבו נמצאים שעות רבות מהיממה. כְּלֵב הבית, מקום בו נוצרת אינטראקציה ונרקמים זיכרונות, בחירת הסגנון של המטבח תלויה בסגנון הבית כולו, בין אם יהיה מטבח כפרי או מודרני ובין אם משאת לב אחרת. בחירה סגנונית לא תלויה רק בצבע הארונות ובידיות הדלתות. היא מלווה בחומרים וגימורים, במכשירים שיהיו חלק מהמטבח ובתחושות שיתקבלו בזמן ששוהים בו. איך יוצרים אווירה כפרית, חמימה ומסורתית שמחבקת חזרה, או דווקא אלגנטיות מודרנית עכשווית שמשקפת את קצב החיים של היום?

כדי למצוא את סגנון המטבח המתאים, יש להביא בחשבון את המשיכה האישית למראה מסורתי יותר או לעיצוב מודרני. האבחנה הזו תסייע לצמצם את הבחירות בין שלל האפשרויות. השראה אפשר לקבל ממגזינים ואתרי אינטרנט המתמחים בעיצוב. שאלו את עצמכם מה בתמונות תופס את העין: מבנה המטבח, הצבע שלו, החומרים ודרגת החספוס שלהם, מכשירי החשמל ועוד, ומכאן תמשיכו הלאה.

המראה הכפרי יושג מחומרים וגימורים בעלי אופי מסוים, ראסטיק או גולמי, כמו ארונות עץ ממוחזר, משטח בוצ'ר ודלתות עם מסגרות. הם יהיו עשירים בטקסטורות והפרזול מובלט, למשל בשחור או מתכת. הכיור יכול להיות קלאסי ובולט מהמשטח. קורות חשופות בתקרה או אריחי אבן ברצפה יספרו סיפור ביתי מדורות קודמים. משטחי עבודה מאבן שיש בגווני אדמה או בוצ'ר יעניקו את האווירה הרצויה ויזדקנו יפה ככל שהזמן עובר. תוספת של ארונות עצמאיים, כמו ויטרינות המנותקות משאר הארונות, יוסיפו טאץ' כפרי. מדפי עץ טבעי פתוחים יציגו כלים, צנצנות, בקבוקים ותבלינים שיהיו גם נגישים לשימוש. סלסלות יעטרו אותם וכנראה גם ספרי בישול. הצבעים יהיו חמים, וטבע יוזמן לבית בצורת שפע צמחייה או פרחים. האווירה פחות מחויטת, מלאת שכבות ופריטים, ולוקחת השראה מהחוץ והטבע, ללא כללים נוקשים. מטבח כפרי יאופיין בחמימות, נוחות ותחושה מזמינה למפגש חברי או משפחתי.

בניגוד גמור לעיצוב הכפרי, מרחב המטבח המודרני מציג מינימליזם וקו עיצובי נקי. החומרים והגימורים המשמשים במטבח נוטים עד כמה שניתן למרקם חלק ומלוטש, והצבעים לרוב ניטרליים באפור, לבן, שחור. הם מעניקים שקט ויזואלי לחזיתות הארון ולמשטחי העבודה, ולכל היותר יובלט ביניהם אלמנט אחד כגון אבן שיש בדוגמה סוערת. רוב המכשירים יוסתרו מאחורי דלתות כדי לשמור על אסתטיקה מינימליסטית. ידיות אינטגרליות יפחיתו את העומס מול העיניים. בעוד תאורה במטבח כפרי תפזר חמימות, התאורה במטבח מודרני תהיה מדויקת ומדודה יותר, לעיתים גם שולחת אלומה מגוף נסתר. לא פעם נמצא במטבח מודרני גימורים מבריקים או חומרים שימשכו את העיצוב לכיוון תעשייתי עדכני. למרות צבעוניות אופיינית שנחשבת קרה, גם מטבח מודרני ניתן לחמם ויזואלית בעזרת אלמנטים מטאליים, עציצים ירוקים ושימוש מתון בעץ.

בין אם המטבח כפרי או מודרני, צריך לזכור שעל מטבח להיות פונקציונלי ונוח לעבודה. דרושים בו מקומות אחסון רבים לכלי ההכנה וההגשה, למכשור שייעל את עבודת המטבח, למכשירים חשמליים ולמזווה אוכל יבש. צורת ההעמדה של היחידות המרכיבות אותו צריכה לאפשר זרימה ותנועה קלה. כשבוחרים סגנון למטבח, הוא צריך להתאים גם לתקציב שבידיכם. שני הסגנונות, מטבח כפרי או מודרני, עומדים בשני קצוות הסקלה, אבל יהיו רלוונטיים לשנים רבות.


צילום: R ARCHITECTURE

מאמרים נוספים:

שיתוף:

דילוג לתוכן