חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כל מה שצריך לדעת על ארונות מטבח עד התקרה

צילום: Kam Idris

המטבח המודרני פתוח היום לחלל הציבורי ולא מה הוא סגנון העיצוב שלו. הוא נראה כבר בכניסה לבית או לפחות מאזור הישיבה שבסלון, ולכן רצוי שישמור על חזית אלגנטית, גם אם יש בו שפע של כלים ומכשירים. מאחורי הדלתות מסתתרים ערב רב של כלים, מוצרי מזון, אביזרים ומכשירים קטנים שמשמשים מטבח פעיל. בעבר צוידו המטבחים בארונות תחתונים ועליונים כדי להכיל את הכול. היום המבנה הוא לרוב עם ארונות מטבח עד התקרה, ומתחשב באופן ספייס של הבית.

האי הוא אחד המאפיינים, והוא פונה לחלל המגורים. כדי למקסם את שטח האחסון ועדיין לשמור על מראה מסודר, נמצא מאחוריו את הארונות המלאים שמגיעים עד התקרה. ארונות אלה מתוכננים בהזמנה אישית לפי מידת הקיר שעליו הם נשענים. מאחר שהם לב החלל, עליהם להיות יותר מעוד יחידת אחסון פונקציונלית. הם מותאמים לשאר חלקי המטבח ומשולבים בכל סגנון, מעכשווי ועד מסורתי. גובהם הרב מייצר מראה מרווח ומרשים יותר, ותכולתם היא מרכיב מפתח בעיצוב המטבח.

ניצול המרחב 

יחידת אחסון שנפרסת על קיר שלם היא מקום אידיאלי לפריטים גדולים כמו סירים, מחבתות ואפילו מכשירים לטיהור מים שמפנים מקום יקר על השיש. אפשר להתקין בתוכה מגירות, מדפים מתכווננים, מזווה ואפילו עמדה להכנת משקאות, שמוסתרת על ידי דלתות. כשהארונות עד התקרה, ניתן גם לפעור ביניהם מקום לכיור וחיפוי קיר. בחללים קטנים מבנה כגון זה יכול להכיל כמעט מטבח שלם.

התאמה סגנונית

בין אם המטבח מעוצב בכפריות או קלאסיות ובין אם בסגנון אולטרה מודרני ומינימליסטי, חזית הארון תעוצב בהתאם לדרישה: עם מסגרות, מקלות סבא או שילוב זכוכיות ורשתות ברזל. כמובן, הידיות משפיעות גם הן עד התמונה השלמה והן נתונות לבחירה הסגנונית.

צילום: R ARCHITECTURE

מה קורה בקצה העליון

במדינה חמה כמו שלנו אין לשכוח את תפקידו של מיזוג האוויר בבית. לפעמים קיר הארונות הגבוהים במטבח הוא מקום טוב לשרשור צינורות המיזוג המקררים דרך המטבח את החלל הציבורי כולו. הבשורה הטובה היא שאף אחד לא צריך לבוא על חשבון השני. תכנון נכון ישאיר מקום להנמכת תקרה, שתאפשר לארונות להגיע עד אליה.

האם הכול מושלם? 

לא תמיד. יחידה ארונות עד התקרה מקשה על מי שגובהו פחות מהממוצע להגיע בקלות לכלל האביזרים, במיוחד אם רובם מאוחסנים שם. טיפוס יום יומי אינו מומלץ למען הבטיחות, לכן המבנה עלול להוות עבורם חיסרון. אם מתעקשים, יש לתכנן את המטבח כך שרוב האביזרים הנחוצים ימוקמו במקום נגיש. כדאי גם לכלול בארונות הנמוכים או באי את שאר הכלים ההכרחיים ליום יום. 

שיקולי תקציב

כמו כל ארון מותאם אישית, גם ארונות עד התקרה יהיו יקרים יותר מארונות סטנדרטיים שאינם גבוהים. ככל שנכניס אליהם פונקציות מורכבות ופרזול שיקל על הנוחות והתפקוד, עלותם תרקיע. גם לבחירת החומרים מהם מורכבים הארונות יש חשיבות בעלותו, ולכן עמידה בתקציב היא אחד השיקולים הראשוניים בבחירת הארונות.

מאמרים נוספים:

שיתוף:

דילוג לתוכן