טיפים לעיצוב בנייה ורכישת מטבח בצורת ח

צילום: Brian Zajac

האפשרויות לתכנון המטבח מגוונות היום יותר מתמיד – יחידת ארונות צמודה לקיר עם פס של אי מולה, מטבח בצורת ח', בצורת ר', שני פסים מקבילים ועוד. הבחירה תלויה כמובן בשטח הנתון, אבל אם יש שלושה קירות, כדאי לשקול את צורת הח'. יחידות שמשתרע על פני שלושת הקירות בחלל, יכולות לחסוך הליכות מיותרות כדי להגיע מאזור אחד לאזור שני, כי הן מכונסות סביב מי שעובד במטבח. כשקיים משולש עבודה יעיל בין הכיור, הכיריים והמקרר, כל אזורי ההכנה והתפעול בהישג יד והמטבח מתפקד בצורה מיטבית. 

יתרונות מבנה ח'

ריבוי ארונות במבנה ח' מייקר אומנם את עלות המטבח, שכן נוספת נגרות, אבל הוא מספק אחסון רב. קל יותר לייצר משטחי עבודה כשיש שלוש צלעות. במבנה ח' קל להגיע לכל הכלים המאוחסנים, וקל גם לסדר את המטבח ללא מאמץ לאחר שסיימנו את העבודה ולשמור על מראה נקי. אם מוסיפים למבנה הח' גם אי במרכז החלל, מייעלים את התפקוד והאחסון במטבח אפילו יותר. יש לזכור רק להשאיר מרווח של מטר אחד לפחות בין האי ליחידת הארונות.

אפשר גם לאוורר

אוהבי הסימטריה והאיזון יעריכו מבנה ארונות בצורת ח', אם כי היא לא הכרחית. ניתן להשאיר חלקים מהקיר ללא ארונות כדי לא לחוש מחנק מגודש הנגרות. כשיש חלון בקיר, הוא ישמש כנקודה שמכניסה אור טבעי למטבח. חלון יאפשר מבט החוצה למי שעובד במטבח תוך שטיפת כלים למשל. מדפים פתוחים על הקיר הם אופציה נוספת לאוורור המראה במקום ארונות. גם ארונות תחתונים בלבד יעשו את העבודה. הם מותירים משטח נקי לעבודה ולמכשירים כמו מכשיר מים, מיקסר או מכונת קפה. הקפדה על סדר ואסתטיקה לא תגרע מהמראה הנקי ותוסיף למטבח יופי משלו. 

דרכים נוספות ליצור מרחב פתוח הן בחירה של ארונות עם דלתות זכוכית. כאן אפשר להרוויח גם מראה פתוח ושבירה של מסת ארונות, וגם יעילות כשתכולת הארון נפרסת מול העיניים. ויתור על ידיות ושימוש בדלתות עם ידית אינטגרלית או פתיחת טאץ' יצרו תחושה מרווחת יותר. 

צילום: Lotus Design N Print

כשיש רק שני קירות

אם המטבח כולל שני קירות בלבד ומתבקש מבנה של ר', אפשר עדיין ליצור את מבנה הח' בעזרת תוספת של חצי אי. אחת הצלעות בעצם נושקת לחלל הפתוח. חצי האי ימוקם בקצה הקיר, יחובר אליו, וכל שטחו יעמוד חופשי לרשות כיסאות ישיבה, מגירות אחסון או גם וגם.

שתי פינות לטיפול

חיבור של שתי צלעות במטבח יוצר נקודת השקה בפינת המטבח. כשיש שלוש צלעות, נוצרות שתי פינות, וכאן יש לתת את הדעת על פתרונות יעילים. אפשרות אחת היא לחסום צד אחד של הארון ולהשאיר מקום פתיחה רק בצידו השני (אנשי המקצוע מכנים זאת "להרוג את הפינה"). אפשרות אחרת, שתשמיש את מלוא התכולה, היא פרזול ייעודי כמו קרוסלה או "מג'יק קורנר" שאיתן אפשר להגיע גם לחלקים האחוריים של הפינות. 

אל תשכחו את העיצוב

העובדה ששלוש צלעות המטבח ממוקמות זו לצד זו, לא מחייבת מראה אחיד לארונות. יש אפשרות למשחק של צבעים וחומרים בין חלקים תחתונים לעליונים, בין קיר הארונות הגבוהים לקירות הנמוכים, וכמובן לשילוב קונטרסטי של משטח עבודה. בחירה של משטח בעל דוגמה ייחודית יכולה לשנות כליל את מראה המטבח. ועוד לא דיברנו על אי במרכז החלל שימשוך את כל תשומת הלב. אל תחששו משילובים. 

מאמרים נוספים:

שיתוף:

דילוג לתוכן