5 טיפים לתכנון מגירות מטבח

מטבח שמתוכנן ומעוצב כראוי יכול לעורר השראה לבשל ולארח בו. כשהבלגן מחוץ לטווח הראייה ויחידות המטבח מאורגנות נכון, הן נגישות יותר, קל להתמצא במה שיש בתוכן וההתנהלות במטבח הופכת קלילה וחווייתית. אחד הסודות בתכנון המטבח הוא העדפה של מגירות ביחידות התחתונות של המטבח על פני אחסון במדפים, ולכן קיימת חשיבות גם בתכנון מגירות מטבח. מגירות נשלפות מספקות גישה נוחה יותר לפריטים מאשר מדפים, וניתן לבחון את התוכן הפנימי שלהן בלי להתכופף למטה, לעיתים לירכתי המדף, מקום שקשה להגיע אליו. אז מה צריך לדעת לפני תכנון מגירות מטבח?

  1. בחירת החומרים

על החומרים המיועדים למגירות מטבח להיות באיכות גבוהה כדי לעמוד במשקל הכלים והאביזרים – מתכת, זכוכית ועץ קשיח, כשתחתית המגירה מלוח עץ, MDF או סיבית ורק אצל "בלס דיזיין" היא עשויה עץ סנדוויץ' איכותי, כמו גם גב הארון. מאחר שמגירות נמצאות בשימוש יום יומי, המסילות והצירים הנושאים אותן צריכים להיות איכותיים, לעמוד בתקנים ולאפשר תנועה חלקה, ולכן כדאי שיירכשו מחברה אמינה שתיתן עליהם אחריות, כמו מסילות מובנטו של בלום. לתכנון מגירות מטבח מצטרפות גם הידיות, שיכולות להוסיף רבות לעיצוב, בין אם הן מוטמעות כחלק מהמגירה ואז נפתחות במשיכה או בלחיצה, ובין אם הן בולטות ומודגשות עם אחיזה חיצונית.

  1. גודל המגירה

תכנון מגירות מטבח במידות וגדלים שונים נקבע על פי מידות הארון ועל פי השימוש המיועד להן. הן יכולות להיות אופקיות או אנכיות ויש להקצות את תכולתן בהתאם לכלים שיש בבית ולתכיפות השימוש בהם – בחלק הקרוב לשיש ימוקמו מגירות בעלות דפנות נמוכות, ולמטה הגבוהות יותר. בעוד למכשירי חשמל וסירים יש להקצות מגירות גדולות וגבוהות יותר, יזדקקו מחבתות או כלי בישול כמו סירי סוטאז' לפחות מכך. כדי לתת תחושה של גודל למטבח כולו, עדיף לבחור מגירות גדולות על פני כמה מגירות קטנות. תכנונן צריך להיעשות תוך התחשבות בנראות שאר הארונות כדי לקבל לא רק נוחות אלא גם מראה מעוצב והרמוני.

  1. תכנון פנים המגירה

לכל מגירה הגודל שלה, והחלל הפנימי שלה הוא סוג של קופסה ריקה שיכולה להתמלא בקלות. כדי לא לבזבז מקום יקר ולמקסם את נפחה, ניתן לחלק גם את פנים המגירה כך שכל מגירה מיחידות המטבח תקבל ייעוד משלה. החלוקה מתבצעת בעזרת מחיצות או מערכת מארגנת פנימית של תאים לסכו"ם, כלי מטבח קטנים, קרשי חיתוך ועוד. כך לכל כלי יש מקום משלו, אפשר לראות אותו עם שליפת המגירה ואף אחד מהכלים לא הולך לאיבוד בתוך מאסה. עיצוב החלק הפנימי יעזור גם לשמור על הסדר לאורך זמן.

  1. שמירה על נראות חיצונית

כדי לנצל היטב את פנים המגירות, ניתן לשלב בתוכן מגירה נשלפת נוספת, רדודה, שתשמש לאחסון סכו"ם, או מגירה פנימית נשלפת שמותאמת בגובהה לאחסון תבלינים ומקלה על תהליך הבישול. יתרון בולט לשימוש במגירה בתוך מגירה הוא השמירה על ניקיון חזותי של המטבח, בעיקר כשמדובר במטבחים בעלי קו עיצובי מודרני.

  1. יש דלתות – מה עושים?

העצה למטבח קיים, שבו יחידות תחתונות עם דלתות ומדפים ולא מגירות, היא להיפרד מהמדפים הפנימיים ולהוסיף במקומם מגירות נשלפות. אז ניתן יהיה להחליק החוצה את תכולת הארון בקלות רבה יותר גם ללא החלפה של היחידות עצמן, ולהמתין באורך רוח להזדמנות לשדרג את המטבח כולו.

מאמרים נוספים:

שיתוף:

דילוג לתוכן